Máme pro vás hned po ránu jednu zprávu ze světa, která ve vás starších jistě vyvolá reminiscenci na události okolo Černobylu za dob komunistických vlád ve východní Evropě v roce 1986. V oficiálním tisku byl až do tohoto týdne celkem klid, prakticky teprve včera /téměř po měsíci od výbuchu v jaderné elektrárně ve Francii/ se v médiích objevily články, které jednak veřejnost informují o nebezpečí spadu radioktivity ve střední Evropě, jednak uklidňuje jejím údajným minimálním rozsahem a jemně poukazují na pravděpodobný zdroj ve východní Evropě. Že by zase zlý Putin?
- http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65632200-sedm-zemi-evropy-vcetne-ceska-hlasi-radioaktivni-jod-v-ovzdusi-pravdepodobne-prisel-z-vychodu
- https://thebarentsobserver.com/en/ecology/2017/02/radioactive-iodine-over-europe-first-measured-finnmark
- http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/182938-cesko-a-evropu-zasahl-radioaktivni-jod-131-prisel-nebezpecny-izotop-z-vychodu/
- http://technet.idnes.cz/radioaktivni-izotop-mereni-evropa-dtn-/veda.aspx?c=A170221_125535_veda_pka
Přečtěte si informace z alternativního zdroje AE News ze dne 21. 2. 2017. Ponecháváme je bez komentáře s poznámkou, že hodnocení situace nemusí být zcela ve shodě s naším pohledem na danou situaci:
Dne 9. února tohoto roku došlo údajně ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville, podle tvrzení úřadů, k explozi na tlakových výměnících sekundárního okruhu 1. reaktoru. Je důvod se domnívat, že k nehodě došlo už v lednu. Z celého incidentu bylo uvolněno jenom jedno video (což je svým způsobem podezřelé, protože kamer jsou dnes všude kvanta), které ukazuje obrovský mrak valící se páry, která uniká přímo dole u paty reaktorového sarkofágu. Viz. video RT:
Záběry RT zachytily pouze páru unikající přímo z budovy prvního bloku, což by znamenalo, že k havárii došlo ve strojovně čerpadel a agregátů primárního okruhu. Pokud by šlo o strojovnu sekundárního okruhu, ta je podle informací v protilehlé budově, kde jsou generátory a turbíny.
"It's a significant technical event but not a nuclear accident," said a senior local official. #flamanville https://t.co/3VoxEV1iZR
— The Local France (@TheLocalFrance) February 9, 2017
- http://www.thelocal.fr/20170209/french-nuclear-hit-by-explosion
Reaktory 1 a 2 byly okamžitě odstaveny po explozi, což může naznačovat, že došlo k explozi tlakovodního potrubí přímo na primárním okruhu 1. bloku. Incident je podezřelý v tom, že výbuch proběhl v místě elektrárny, kde žádné výbušné směsi nejsou. Podle mluvčího elektrárny došlo k explozi ve strojovně elektrárny, kde ovšem jsou umístěné pouze diesel agregáty sloužící pro nouzové napájení energobloku primárního anebo sekundárního okruhu. Francouzi toto neupřesňují a odmítají poskytnout záběry z kamer. Jediná hořlavina ve strojovně elektrárny je obyčejná nafta, která rozhodně nezpůsobuje takovéto mohutné exploze. Takže zbývá pouze možnost exploze tlakového potrubí primárního okruhu. V sekundárním okruhu jsou řádově mnohem nižší tlaky a není pravděpodobné, že by potrubí explodovalo právě tam a zranilo tolik lidí.
Výbuch primárního chladicího okruhu a hradba mlčení kvůli mraku. Co se děje? Došlo k teroristickému útoku?
Podle informací, které redakce AE News získala, mohlo [prý] dojít ve francouzské elektrárně dokonce k teroristickému útoku a úmyslnému odpálení chladicícho primárního okruhu reaktoru a francouzská vláda se snaží všemi prostředky tuto skutečnost maskovat a tajit už od ledna tohoto roku, protože ve Francii se chystají prezidentské volby. Přiznání toho, že došlo k teroristickému úderu na francouzskou elektrárnu, by otřáslo francouzskou společností a mohlo by to ovlivnit výsledek voleb [samozřejmě pro vládu nežádoucím způsobem ve prospěch Le-Penové].
Francouzská elektrárna Flamanville používá vysokotlaké reaktory PWR, kde v primárním okruhu chladicího systému reaktoru je obrovský tlak superhorké páry v tzv. polokapalném skupenství, který musí trubky vydržet, a proto jakákoliv exploze v elektrárně může pocházet prakticky jenom z primárního okruhu, který je vysoce radioaktivní. Reaktor je starý 32 let a je možné, že došlo k únavě materiálu vysokotlakého potrubí na primárním okruhu. Budova strojovny má přívod z primárního okruhu reaktoru, kde je v systému trubek předávána tepelná energie sekundárnímu okruhu. K explozím došlo na úrovni strojovny a je možné, že byl poškozen právě primární okruh s radioaktivní párou.
Nad Evropou se pohybuje radioaktivní mračno
Média v Evropě hlásí mohutný radioaktivní mrak izotopu jódu 131, což je radionuklid s poločasem rozpadu cca. 8 dní. Norové ale hlásí, že jejich stanice zachytily oblak již v lednu, tedy před havárií ve Flamanville. Problém je v tom, že není ale vůbec jasné, jestli k explozi ve Flamanville opravdu došlo až 9. února, nebo nastala už dříve v lednu a Francie se snažila kauzu pouze oddálit a zamaskovat. …
Zasažené oblasti radiačního mraku odpovídají atmosférickému proudění vzduchu ze západu na východ, severovýchod a také jihozápad, což potvrzuje kopírování proudění vzduchu v Evropě ovlivněné Golfským proudem. Exploze ve francouzské jaderné elektrárně potvrzuje, že Francie je ve stavu, kdy není schopná ochránit ani vlastní jaderné objekty a mezinárodní společenství složené nejen ze zemí EU, ale i Ruska a USA by měly ustanovit vyšetřovací tým a měl by být vytvořen tlak na francouzskou vládu, aby přiznala rozsah poškození a způsob, jakým teroristé vnikli do komplexu. Podle indicií se však má za to, že útok (pokud opravdu proběhl) mohli provést jen zaměstnanci elektrárny. Mnozí z nich jsou muslimové.
Francie odmítá uvést, jestli k nehodě došlo na primárním nebo sekundárním okruhu, mlčení zahaluje i datum incidentu, mohlo k němu dojít podle Norů už dokonce v lednu.
Francouzské úřady ubezpečují jednotlivé státy EU, že radionuklid jódu 131 je prý celkem neškodný a prý je ho pouze zanedbatelné množství. V druhém týdnu v únoru zaregistrovalo tento mrak i Norsko a poté následující země, včetně České republiky. Radionuklidy se šíří vzdušnými proudy různou rychlostí a v různé výšce, kde vzdušné proudy mají různé směry. Exploze v Černobylu v roce 1986 se s plnou silou projevila v Evropě až po čtvrt roce, když izotopy cesia zasáhly celou Střední a Západní Evropu. Před několika hodinami média uveřejnila informace, že nad Evropou je další mrak a další vlna jódu 131, situace eskaluje a Francie mlčí. … …
Do Británie přiletěla americká monitorovací letadla
Jeden z našich čtenářů nás včera navíc upozornil na další informaci, že 17. února informovaly blogy spotterů o tom, že na leteckou základnu Mildenhall ve Velké Británii dorazily letouny vojenského letectva USA WC-135. Stroje tohoto typu se používají, když je třeba objevit stopy jaderných zkoušek a úniků radiace. Tak tomu bylo mimo jiné při rozboru následků jaderných zkoušek v KLDR a také po haváriích v černobylské jaderné elektrárně (rok 1986) a ve Fukušimě (rok 2011). Izotop jódu 131 je produktem štěpení těžkých jader. Doba jeho poločasu rozpadu je asi 8 dní, proto se jedná, jak se zdůrazňuje v publikacích, o „zcela nedávnou událost“. Jak zdůraznili vědci, podobný únik nijak zdraví ani život lidí neohrožuje, může ale svědčit o jaderném incidentu s jaderným reaktorem nebo o nehodě na nějakém jiném objektu jaderného palivového cyklu či ve výzkumné laboratoři, nebo o tom, že se odehrálo něco s jadernou municí. Konec citace od čtenáře.
Letoun WC-135 na britské základně Mildenhall byl vyslán z USA do Evropy, aby měřil radioaktivitu v atmosféře.
Američané tak budou podle všeho svými letadly monitorovat evropské vzdušné proudy a budou měřit radioaktivitu. To rozhodně není jenom kvůli problémům s jódem 131, ale zřejmě se v ovzduší očekává v následujících měsících pohyb dalších desítek nebo stovek izotopů z francouzské jaderné elektrárny. Horká pára primárního okruhu PWR reaktoru přichází do kontaktu s radioaktivními tyčemi přímo v reaktoru a voda tak de facto obsahuje celou Mendělejevovu tabulku a je vysoce radioaktivní. Při explozi primárního parovodu však dojde k prudkému ochlazení superhorké páry, dojde ke snížení tzv. excitace nosného média a do ovzduší spolu s párou uniknou jen vybrané izotopy, které se dokáží vázat na vodní páry. Spolu s jódem to jsou i další radionuklidy, které jsou typické pro únik páry z primárního okruhu.
Dojde-li k úniku radiace, vlády v neomarxistické EU nejspíše vše zapřou, stejně jako komunistický SSSR
Vládám a organizacím pro jaderný dozor nelze věřit… všichni jsme zažili rok 1986 v Československu a neustálé tvrzení Československé televize z Kavčích hor, která chlácholila občany, že k ničemu závažnému v Černobylu nedošlo a není třeba se ničeho obávat. Stejné chlácholení můžeme očekávat i dnes, protože ve Francii vůbec nejde o nějaké ozáření lidí, to nikoho nezajímá. Francouzskou vládu zajímá jediné: Zabránění Marine Le Pen ve vítězství v prezidentských volbách, které by způsobilo konec projektu Berlína na vybudování Nové Evropy podle tzv. konceptu Das neue Europa. …
-VK-
Zdroj: http://aeronet.cz/news/nad-evropou-se-vali-radioaktivni-mrak-pochazejici-zrejme-z-podivne-exploze-ve-francouzske-jaderne-elektrarne-vlady-mlci-francie-se-snazi-bagatelizovat-cely-incident-slovy-o-neskodnosti-radionuklidu/