Opakování matka moudrosti…
Aktualizováno 21. 5. 2018: Rozkradené OKD je jedna z největších a navíc nepotrestaných rozkrádaček státního majetku. A jak správně připomíná prezident Zeman, jedna z hlavních osob v pozadí je loupežník Bakala, který navíc svými penězi silně ovlivňuje naši politickou i mediální scénu »
Přinášíme aktualizované informace o této zlodějně především protože je zřejmé evidentní napojení na Bakalo-ČSSD, která stále silně sahá na moc i v nové vládě — lze tedy tušit, že pokračuje maskování i další rozšiřování zlodějen… ale my nemusíme mlčet vážení. Tohle prochází jen díky „mlčící většině“!
7. 5. 2018 ČTK vydala zprávu, která je výsměchem mocných obyčejným lidem: „Soud zprostil viny znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek o státním podílu v OKD, jenž údajně vedl k nevýhodnému prodeji firmy. Osvobodil i další obžalované, bývalé místopředsedy Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurka. Žalobce za nevýhodný prodej těžební firmy žádal podmínku a zaplacení 5,7 miliardy korun.“
Znalec, jenž byl souzen spolu s dvěma bývalými manažery Fondu národního majetku, tehdy vypracoval pro vládu posudek ceny. Minoritní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.
Ano, víme že souzeny byly jen „malé ryby“… Možná i tohle je důvod proč volebně propadlá Bakalo-ČSSD tolik stála o „silová“ ministerstva — proto aby zabránila nezávislému rozsouzení případu…
Jaromír Soukup na TV Barrandov se trefně vyjadřuje k problému
Pořad „Týden podle Jaromíra Soukupa“. Datum vysílání: 18.05.2018 21:25. Komentář k bakalo-zlodějně v OKD začíná v čase 24:15…
Doplněno 15. 10. 2017: Průšvih na botě Bohuslava Sobotky. OKD. Lidové noviny informují o tom, že premiéři Vladimír Špidla a Stanislav Gross se svými vládami věděli, že posudek, na jehož základě prodávali OKD, nebyl úplný. Ale podle všeho je to nijak netrápilo a stejně realizovali prodej. Ministrem financí, tedy hlavou klíčového resortu, byl tehdy Bohuslav Sobotka.
Starší, ale stále platné vyjádření Olgy Havlové:
Olga Havlová: Chci, aby premiér Bohuslav Sobotka spolu s Bakalou a s jeho kumpány nesli odpovědnost za rozkradené OKD
„Já se k tomu také jako poslankyně za Moravskoslezský kraj musím vyjádřit,“ zahájila svůj projev druhé lednové úterý roku 2017 poslankyně Olga Havlová. Za zády měla premiéra Bohuslava Sobotku a tomu byly také určeny následující otázky od poslankyně zvolené na kandidátce Úsvitu.
„V Moravskoslezském kraji je dnes kvůli uzavírání OKD reálně ohroženo více než 10 tisíc pracovních míst v samotných dolech a dle odhadu odborářů dalších 20 tisíc v navazujících provozech, které Bakala prodal, např. vzduchotechniku, kantýnu, kuchyně atd. a dalších odvětvích, která s těžbou úzce souvisí. V případě, že tato situace nastane a šachty se uzavřou, bude to naprostý kolaps nezaměstnanosti Moravskoslezského kraje.
Odpovědný za tento stav je premiér Bohuslav Sobotka
Přestože je ve funkci už čtvrtým rokem jako premiér a musí si být dobře vědom, že se na tomto stavu podílel, nic pro OKD do dnešního dne pořádného neudělal. Právě on prodal brutálně Bakalovi pod cenou doly OKD. Je to on, kdo Bakalovi převedl 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné. Je to on, kdo mu zcela zdarma daroval hornickou nemocnici v Karviné či hotely ve Frýdku-Místku a Petrovicích u Karviné a další, které Bakalova skupina prodala celkem za téměř 150 mil. Kč,“ bouřila poslankyně Havlová.
„Loni se objevila zpráva, že poradci ČSSD koupili výhodně horský hotel Kladenka v Krkonoších, což byl původní majetek OKD, jehož privatizaci vládě také předkládal náš dnešní premiér pan Sobotka. Už ho mohli mít dávno zdarma, kdyby jim ho tenkrát pan ministr daroval,“ dodala.
„Právě Bohuslav Sobotka daroval podle znaleckého posudku panu Bakalovi celkem 47 miliard. A jak je to možné? Pro představu, tato suma se nápadně přibližuje schodku České republiky za rok 2015. Pár miliard sem, pár miliard tam,“ naznačila poslankyně z Moravskoslezského kraje.
„A nyní lehké kupecké počty. Celý podnik OKD byl nezávisle na sobě oceněn dvěma odborníky na 50 mld. Kč. K tomu ovšem samotné byty OKD byly odhadnuty na dalších 12 mld. Kč. Další byty byly darovány v Kladně zhruba za půl miliardy, ale chápu, že takto nízká suma už nehraje roli a je pod rozlišovací schopnost bývalého ministra financí. U počtů ještě zůstaneme. Podíl státu u tohoto majetku činil tenkrát 46 %, což je 35 mld. a k tomu když připočteme byty, tak podíl státu v OKD činil 47 mld. Tyto peníze nikomu nechybí?“ ptala se Olga Havlová.
„A teď to nejdůležitější, vážení. Píše se rok 2004 a v Polském domě v Ostravě se koná krajský výbor ČSSD, kterého se účastní někteří členové vlády. Z těch nejznámějších jmenuji Stanislava Grosse, Lubomíra Zaorálka a našeho stávajícího premiéra pana Bohuslava Sobotku. Z tohoto krajského výboru vzešlo usnesení, ve kterém je doporučení vládě neprodat OKD, neprodat, za 4,1 mld., protože pouhá cena bytů byla vyčíslena na 12 mld.
V roce 2011 Evropská komise posvětila privatizaci OKD za 4,1 mld. korun na základě informací dodaných obviněným znalcem Rudolfem Douchou.
Ten v roce 2004 odhadl cenu akcií státu, tedy těch 46 %, o kterých jsem mluvila, na pouhých 2,8 mld. místo 35 mld. Přitom mezinárodní poradenská firma Ernst and Young ocenila jen produkční část OKD místo 2,8 mld. zhruba na 30 mld.
Nedbalost, šlendrián, neznalost nebo úmysl? Odpovězte si na tuto otázku za miliardy sami!
Něco jako množství železa ve špenátu, když se spletli jen o desetinnou čárku. V současné době prezentuje vláda ztrátovost OKD a je zajímavé, že o OKD mají zájem někteří další miliardáři. A víte, proč? Protože roční zisk současného OKD je 8 mld. Podle pana premiéra stanovisko pro Evropskou komisi, která kauzu šetřila, nepodepsal on, ale zesnulý náměstek Eduard Janota a ten se již bránit nemůže. Ale jedna věc je jasná. Sobotkovo ministerstvo už v té době vědělo o znaleckých posudcích, podle nichž byla hodnota státního podílu akcií nejméně 10 mld. Přesto Evropské komisi poslalo, že prodejní cena OKD ve výši 4,1 mld. je v pořádku,“ poznamenala poslankyně Havlová, která se domnívá, že kdyby byla privatizace OKD provedena alespoň trochu poctivě, mohl dnes celý Moravskoslezský kraj prosperovat.
„Mohli jsme zde mít fungující těžební průmysl a mnoho dalších prosperujících firem, které odjakživa odváděly nemalé částky do státního rozpočtu na odvodech. Bylo by dostatek peněz na hornické důchody a renty, aby mohli horníci odcházet do zaslouženého předčasného důchodu, kdyby stát vybíral řádné odvody z vytěžené tuny, které zákon umožňoval. Mohli jsme mít 44 000 hornických bytů, které si nájemníci mohli za přijatelnou cenu odkoupit. Naopak, do těchto bytů stěhoval Bakala sociálně slabé a vycucal tak stát na dalších sociálních dávkách,“ líčila Olga Havlová.
„Další nešvar, kterému stát nečinně přihlížel a báňský úřad dělal mrtvého brouka, bylo nedodržování horního zákona. Podle tohoto zákona byl povinen Bakala vytěžit celé ložisko a místo toho se prováděla výběrová těžba. Další porušování horního zákona umožnilo panu Bakalovi vykupovat pozemky a nemovitosti v předstihu pro plánovanou těžbu i v místech, kde se dodnes netěží. Do roku 2012 ještě vykupoval pozemky a nemovitosti z fondu pro důlní škody. Jen pro vysvětlení, tento fond musí být zřízen ze zákona a na tyto účely se používat nesměl.
Občanská sdružení na porušování zákona upozornila a přesto stát nežádal vrácení peněz do tohoto rozpočtu. OKD (a tedy Bakala) léta vydělávali miliardy.
Teď má ztráty zaplatit stát, občané, kterým se o pohádkových ziscích vykutáleného uhlobarona ani nezdá. Zůstal nám vyrabovaný kraj s nejistou budoucností. Stále dokola se mluví o dolu Paskov, ale to by byl jen začátek katastrofy. Jsou totiž v pořadí připraveny k uzavírání další šachty v Karviné. V letech 1984 – 1985, když se uzavíraly uhelné doly ve Velké Británii, podali naši odboráři třem stům horníků a jejich rodinám pomocnou ruku. Dnes v rámci Evropské unie nám pomocnou ruku nepodá nikdo,“ měla jasno Olga Havlová.
„Na tohle se nemůžeme nečinně dívat. Je to zcela jasný podvod, nečinnost premiéra, který v součinnosti s báňským úřadem si byl dobře vědom problémů, které nastanou. Chci, aby za tuto situaci nesli pan premiér Sobotka a jeho kumpáni včetně pana Bakaly odpovědnost. Členové vlády, především pan ministr Babiš, vidí útlum OKD zjednodušeně. Argumentuje, že když se utlumovala ostravská část OKD, propustilo se na 100 000 horníků a vše se zvládlo. Nikdo ale neřekne, že tenkrát dostali horníci mimořádný důchod v padesáti letech, nikdo neřekne, že rychlé a neodborné uzavírání dolů způsobilo několik havárií,“ pokračovala ve svém projevu Olga Havlová, která upozornila na skutečnost, že stát investuje ročně nemalé prostředky na monitorování výskytu metanu, dotěsňování starých důlních děl prostřednictvím firmy Diamo dodnes.
„Nařízení vlády 167/2016, podle kterého mohou horníci čerpat až tři roky 8000 při propuštění z dolu, je vázáno jen na firmu OKD, a to jen po dobu insolvence. Pokud se změní jméno firmy či se firma dostane z insolvence, tento nárok zaniká. Přitom v pozdějším nařízení, které se vztahuje na ostatní firmy pracující v hornictví, tyto podmínky nejsou a jsou tedy platná bez omezení. Vláda hlavně prostřednictvím ministra financí tvrdí, že OKD dala peníze na likvidaci dolu Paskov, ale částka 700 mil., kterou OKD dostalo jako půjčku, má být využita i na provoz a ne na uzavírání dolu. OKD hledá nového strategického partnera a já se ptám, proč? Podle ústavy a horního zákona je stát povinen nakládat s nerostným bohatstvím jako řádný hospodář a ne sledovat příchod nového Bakaly. Všude v Evropě je uhlí bráno jako strategická surovina a doly vlastní stát. V případě dalšího vytunelování OKD bude stát stejně financovat likvidaci, protože bezpečnostní rizika v případě neřešení těchto problémů jsou obrovská. Stát by měl silněji tlačit na převzetí dolu Frenštát jako na budoucí možné ložisko z hlediska pozice řádného hospodáře. Stát by měl tlačit na vedení OKD, které nemalou měrou přispělo k situaci, v jaké se firma nachází. Stát by měl mít snahu udržet OKD pohromadě, jelikož jsou jednotlivé doly tak propojeny, že činnost jednoho dolu není možný bez spolupráce s druhými, a to jak materiálně, tak personálně,“ poznamenala poslankyně zvolená za Úsvit.
„A na závěr řečnická otázka na pana premiéra. Co jste měl z privatizace OKD, pane premiére? Už slyším vaši odpověď, že nic. A co z toho měl stát? Všichni víme, že také nic, takže pokud ani pan Sobotka, ani stát z toho nic neměli, tak podle mě je pan premiér zřejmě nesvéprávný!“
Tím uzavřela svůj projev Olga Havlová, kterou rušil ruch ve Sněmovně tak, že místopředseda PSP Vojtěch Filip musel ostatní poslance kárat, aby paní poslankyně měla důstojné prostředí pro přednes svého příspěvku. „Prosím skutečně o klid. Čekali jsme půl roku na doprojednání tohoto bodu, myslím si, že debaty mimo tento bod se mohou vést v předsálí,“ upozorňoval Vojtěch Filip poslance.
Vladimír Špidla a Bohuslav Sobotka věděli, že posudek, na jehož základě prodávali OKD, nebyl úplný
8. 10. 2017: Lidové noviny informují o tom, že premiéři Vladimír Špidla a Stanislav Gross prý se svými vládami věděli, že posudek, na jehož základě prodávali OKD, nebyl úplný. Ale podle všeho je to nijak netrápilo a stejně realizovali prodej. Ministrem financí, tedy hlavou klíčového resortu, byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka.
„U soudu se objevil dokument, podle něhož se vláda v roce 2004 rozhodovala, zda své akcie prodá společnosti Karbon Invest. Jde o důvodovou zprávu, kterou LN získaly. Na stranách 2 a 3 se v ní jasně uvádí, že ve znaleckém odhadu ceny nejsou zahrnuty dceřiné společnosti a další majetek. To znamená, že vláda měla od počátku k dispozici informaci, že v posudku část ocenění chybí a že by měla požadovat více. Ale nezohlednila ji,“ píše deník.
Před soudem stojí autor posudku Rudolf Doucha, ale nikdo z tehdejší vlády. Znalec přitom u soudu opakovaně tvrdí, že dostal za úkol ocenit jen a pouze akcie OKD, nikoliv celý majetek, a třináct let stará důvodová zpráva mu podle deníku dává za pravdu. Sobotka se však u soudu bránil, že si po 13 letech nemůže pamatovat, zda četl nebo nečetl jeden konkrétní dokument. Prohlásil však, že nevěděl, že nebyl ohodnocen celý majetek OKD, ale jen jeho část.
Ve zmíněném dokumentu prý navíc stálo, že státní podíl ve firmě OKD lze ohodnotit na takřka 13,5 miliardy. Šlo o hodnotu ze září 2003. Vláda přesto tento podíl prodala v roce 2004 za částku menší než 2,5 miliardy. Prodej zarazil antimonopolní úřad, který vládu upozornil, že by si měla říct o víc, a Stanislav Gross coby premiér posvětil prodej menšinového podílu v OKD za 4,1 miliardy korun.
Soud se obrátil na revizní znalce ze společnosti Azet Konzult a dozvěděl se od nich, že stát jednoznačně měl oceňovat veškerý majetek společnosti, a ne jen akcie. …
Spočítejme si to
A jak uvádí Erik Best » Spočítejme si to. Pokud použijeme Babišova čísla, Zdeněk Bakala si na privatizaci OKD vydělal krásných 110 miliard Kč. Ale nevěřme Babišovi. Zkusme použít čísla Lubomíra Zaorálka, který mluví o 50–60 miliardách Kč v dividendách. Jde o konzervativní odhad toho, kolik Bakala vytáhl z těžební společnosti, který nezahrnuje byty v Kladně a Ostravě a další majetkové prodeje. Pokud Bakala za společnost zaplatil zhruba 10 miliard, zůstalo mu podle Zaorálkových propočtů 40–50 miliard Kč zisku. To z OKD dělá kauzu 800–1000krát větší než Babišův dotační podvod s Čapím hnízdem. Premiér Bohuslav Sobotka ale v pátek soudkyni řekl, že Evropská komise potvrdila, že akcie OKD byly prodány za tržní cenu. Počkat. Stát prodal blokační menšinový podíl v OKD za 4,1 miliardy Kč, Bakala ale jen na dividendách vydělal 40–50 miliard? A Evropská komise dala prodeji štempl, čímž Bakalovi umetla cestičku? Někomu to nevychází. Babišovi, Zaorálkovi nebo Evropské komisi.
Obrovský podvod Bakaly. Vím, jak to začalo. Drobností… Ke kauze OKD promluvila na konci roku 2017 také Jana Lorencová
Jediným, kdo hlasoval proti sestavení sněmovní vyšetřovací komise ve věci OKD, byl poslanec Miroslav Kalousek!
OKD je opravdu důležitá kauza, dá se říct, že přímo modelová. Privatizace OKD je jeden obrovský podvod. Začalo to celkem nevinně. Srovnala bych to s malou sněhovou kuličkou, která cestou z kopce na sebe nabaluje další a další sníh a nakonec může strhnout lavinu. Nikdo tenkrát na začátku let devadesátých neměl patrně zájem to nebezpečí vidět. Na tu zpočátku nevinně vyhlížející sněhovou kuličku se postupně začaly nabalovat větší a větší problémy. V průběhu tzv. velké privatizace se dal privatizovat pouze a výlučně majetek, spojený s předmětem podnikání. V tomto případě šlo o důlní činnost. I když i tady můžeme mít velké výhrady, tak je jasné, že naprosto bezostyšně byla porušena i tenkrát platná pravidla, vyhlášky a zákony.
Nikoho to ale nezaujalo, nikdo se nepozastavil nad tím, že nemohou být předmětem podnikání státní byty, bylo jich tenkrát 48.000, s nímiž OKD mohlo hospodařit. Přesto byly zahrnuty do privatizovaného majetku. A aby to tak moc neřvalo, tak se přejmenovaly na byty služební. Obrovský podvod, obrovská lež! Nikdy o služební byty nešlo! Z jedné vody načisto byly do „privatizace“ spláchnuty i dceřiné společnosti OKD, jako například VOKD, dále všechna rekreační zařízení pro horníky, hotely, například ve Vysokých Tatrách, tisíce hektarů pozemků, které zcela jistě s těžbou nesouvisely atd. Prostě pro kupujícího jakýsi bonus.
Pokud jde o byty, tak je to o to bolavější, že jejích obyvatelé jsou vlastně vazaly (situace je poněkud nepřehledná, pokud jde o jejich vlastníky) gaunera Bakaly, jehož firma jim vyšroubovala nájmy do neuvěřitelných částek. V celé této bolavé kauze je jediným úspěchem, že soudním výrokem lze o Zdeňku Bakalovi beztrestně hovořit jako o gaunerovi. K nápravě toho prvotního problému nedošlo hned a nedošlo k tomu dodnes. Místo toho se objevují další a další kostlivci padající ze skříní, sotva se kauzou někdo začně zabývat. Tak to může pokračovat vlastně donekonečna. V současnosti je oprávněné klást v souvislosti s OKD otázky. Vyřeší se to někdy? Kdo je za celou věc odpovědný? Mohu se ptát já, vy a koneckonců všichni občané České republiky. …
Zdroje:
- http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/soud-zprostil-viny-obzalovane-v-kauze-okd-zalobce-se-na-miste-odvolal/1618233
- https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Soud-zprostil-viny-obzalovane-v-kauze-OKD-534932
- https://www.barrandov.tv/video/126838-tyden-podle-jaromira-soukupa-18-5-2018
- http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/chci-aby-premier-s-bakalou-a-s-jeho-kumpany-nesli-odpovednost/
- http://aeronet.cz/news/babisuv-mocensky-gambit-bohuslav-sobotka-pacha-politickou-i-stranickou-sebevrazdu-spojenectvi-s-bakalou-je-cestou-do-pekel-babis-muze-na-podzim-sahat-i-po-ustavni-vetsine-v-parlamentu/
- http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Predvolebni-prusvih-na-bote-Bohuslava-Sobotky-Jde-o-OKD-Vedel-pry-ze-Bakalovi-prodava-pod-cenou-507257
- http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mrtvy-mrtvy-politicky-mrtvy-Erik-Best-sokuje-slovy-o-Sobotkovi-a-OKD-502609
- http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sobotka-a-miliardovy-vyvar-z-OKD-Prezident-vytahl-take-neuveritelny-kousek-jeho-pritele-pravnika-Pokorneho-503199
- https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Obrovsky-podvod-Bakaly-Vim-jak-to-zacalo-Drobnosti-Ke-kauze-OKD-promluvila-Jana-Lorencova-516302
- http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/397551/uhlobaron-bakala-a-jeho-svycarsky-luxus-za-penize-z-okd-tady-horniky-nepotka.html
Ponaučení?
„Jsou naprosto beze studu. Chovají se jako divoká prasata na roli národa dědičné, řekl bych“, konstatoval pan T.G.Masaryk, když jsme ho s dotazem, co na případ OKD říká, kontaktovali tam nahoře na nebesích. A pokračoval: „Co sami nesežerou, to rozdupou a zničí! Chudák Česko, to jste to tedy dopracovali!“
Nestydíte se spolu se mnou za to, co jsme jim svým mlčením dovolili? A budete mlčet dál?
Jsou jen tři božské energie: láska, čistota a spravedlnost. Podvod, hamižnost, korupce a lež, tedy energie, o které jde v kauze OKD především, jsou energiemi ryze satanskými.